Problemu plodnosti kod muškaraca se često posvećuje manje pažnje nego kod žena, pre svega zbog previđanja da se plodnost muškaraca ne smanjuje sa godinama.
Uprkos tome što je reproduktivni vek muškaraca biološki duži nego kod žena, kvalitet muških polnih ćelija se sa godinama takođe smanjuje. Smatra se da je, biološki gledano, optimalni period za očinstvo između kasnih 20-ih i ranih 30-ih godina života.
Ipak, u zavisnosti od načina života i opšteg zdravlja, biološki preduslovi muške plodnosti se mogu poboljšati. Koji sve faktori utiču na plodnost muškaraca, kako se ona može proveriti a kako unaprediti, pročitajte u nastavku teksta.
Plodnost kod muškaraca
Prema nekim istraživanjima jedan od sedam parova ima problem sa začećem, uprkos redovnim, nezaštićenim seksualnim odnosima u periodu od godinu dana ili duže.
Savremena statistika pokazuje da je kod polovine parova koji imaju ovaj problem uzrok muška neplodnost, a stručnjaci ističu da se pokretljivost spermatozoida poslednjih decenija drastično smanjila.
Faktori koji najviše utiču na neplodnost kod muškaraca su smanjena količina i kvalitet (pokretljivost i oblik) spermatozoida u ejakulatu što može biti posledica određenih zdravstvenih stanja, povreda, ali i godina i načina života.
Najčešći uzroci neplodnosti kod muškaraca
-
Hormonalni disbalans – nizak nivo muškog polnog hormona, testosterona može biti uzročnik mnogih zdravstvenih problema, poput smanjenog libida, umora, ali i problema sa začećem, jer ovaj hormon utiče na kvalitet i količinu spermatozoida. Sa nivoom testosterona direktno su povezani i hormoni hipofize LH i FSH, tako što stimulišu njegovu proizvodnju.
-
Gojaznost – muškarci koji imaju prekomernu težinu rizikuju niz zdravstvenih problema, počev od dijabetesa, preko kardiovaskularnih oboljenja, do problema sa reproduktivnim zdravljem, erektilne disfunkcije i smanjene količine i kvaliteta spermatozoida.
-
Godine i način života – sa godinama opada kvalitet spermatozoida, a neizbalansirana ishrana, odsustvo fizičke aktivnosti, stres, konzumiranje alkohola, nikotina ili droga, utiču na sve aspekte zdravlja muškarca, a samim tim i na njegovu reproduktivnu moć.
-
Genetske i stečene bolesti – Kinefelterov sindrom je pojava viška X hromozoma koja onemogućuje razvoj testisa i proizvodnju testosterona. Anatomske anomalije, kao što je urođeni nedostatak semenovoda, potom razne infekcije, ali i tumori, takođe mogu biti uzrok muške neplodnosti.

Uticaj dijabetesa na plodnost muškarca
Dijabetes predstavlja hronično oboljenje metabolizma insulina i nastaje kada pankreas prestaje da luči potrebne količine ovog hormona, što dovodi do porasta nivoa glukoze u krvi, odnosno hiperglikemije.
Visoki nivoi glukoze u krvi mogu izazvati erektilnu disfunkciju, smanjeni libido, ali i smanjenu pokretljivost, kvalitet i količinu spermatozoida.
-
Erektilna disfunkcija – odnosi se na nemogućnost postizanja i održavanja erekcije, a posledica je oštećenje nerava i problema sa cirkulacijom. Ovaj problem pogađa čak polovinu muške populacije kojima je dijagnostikovan dijabetes.
-
Retrogradna ejakulacija – nelečeni dijabetes može dovesti do izostanka ili odlaganja ejakulacije, čime se direktno ukida mogućnost za oplodnju jajne ćelije.
-
Kvalitet sperme i nizak testosteron – dijabetes može uticati na funkcionalnost spermatozoida, odnosno na njegovu sposobnost da oplodi jajnu ćeliju. Istovremeno, muškarci koji boluju od dijabetesa imaju snižene nivoe testosterona, što se manifestuje smanjenom seksualnom željom, erektilnom disfunkcijom, smanjenom mišićnom masom, depresijom i padom energije.
Utešno je znati da se dijabetes može uspešno kontrolisati, a da prvi korak u borbi sa ovim kompleksnim zdravstvenim problemom, podrazumeva promenu životnih navika, zdravu ishranu i kvalitetnu suplementaciju.
Štitna žlezda i plodnost kod muškaraca
Štitna žlezda luči hormone koji imaju istu funkciju i kod muškaraca i kod žena. Oni utiču na čitav niz procesa u organizmu – metabolizam, rast, razvoj, rad srca, seksualnu funkciju i brojne druge.
Kada govorimo o poremećaju rada štitne žlezde govorimo ili o nekontrolisanom lučenju hormona (hipertireoza) ili o nedovoljnom lučenju ovih hormona (hipotireoza).
Oba poremećaja u funkciji štitne žlezde mogu dovesti do problema sa plodnošću kod muškaraca.
-
Hipotireoza – smanjuje libido i može dovesti do erektilne disfunkcije, a može imati negativan uticaj na oblik, broj i pokretljivost spermatozoida.
-
Hipertireoza – može prouzrokovati probleme sa ejakulacijom i volumenom ejakulata.
-
Savremena medicina poseduje načine da disbalans hormona štitne žlezde drži pod kontrolom, ali se ni u slučaju ovog oboljenja ne sme zanemariti uloga stila života i svega onoga što unosimo u organizam spolja posredstvom namirnica i suplementacije.
Plodni dani kod muškaraca
Znamo da se u okviru ženskog mesečnog ciklusa dešava period kada je žena plodna, odnosno kada su izgledi za začeće najveći. To je vreme ovulacije, kao i par dana pre i par dana nakon nje. Tada govorimo o plodnim danima.
Kod muškaraca ne postoji period u mesecu kada su više plodni, jer se kod reproduktivno zdravih muškaraca sperma proizvodi konstantno. S tim u vezi, možemo reći da su za muškarce plodni svi dani u mesecu.
Ipak, kvalitet i vitalnost spermatozoida, a time i plodnosti, zavisi od celokupnog zdravlja muškarca, zbog čega mu treba posvetiti posebnu brigu i pažnju.

Test za plodnost muškarca
Za utvrđivanje plodnosti kod muškaraca koristi se nekoliko metoda kojima se proveravaju različiti parametri koji utiču na plodnost:
-
Spermogram – metoda analize uzorka semene tečnosti kojom se utvrđuju količina, pokretljivost i morfologija odnosno oblik spermatozoida. Ovo je osnovna i najvažnija metoda utvrđivanja neplodnosti kod muškaraca.
-
Hormonske analize – uključuju analize svih hormona hoji učestvuju u reproduktivnoj funkciji muškaraca – testosteron, FSH, LH, prolaktin
-
Ultrazvučni pregled – podrazumeva pregled skrotuma ili prostate.
Hrana za plodnost muškarca
Ne smemo zaboraviti da nega o zdravlju počinje odabirom kvalitetnih namirnica bogatih esencijalnim nutrijentima, koji će ćelijama obezbediti sve neophodne sastojke za nesmetano funkcionisanje.
To znači da treba izbegavati nezdrave namirnice pune loših masti i prostih šećera. Njihovim konzumiranjem kroz duži vremenski period može doći do niza zdravstvenih problema.
Ovo su neke od najznačajnijih namirnica za očuvanje reproduktivnog zdravlja i plodnosti kod muškaraca:
-
Zeleno povrće, koštunjavo voće i mahunarke – bogate su vitaminom B9, odnosno folatima, koji imaju ključnu ulogu u sintezi DNK, rastu i razvoju svih ćelija u našem organizmu. U ovu grupu spadaju spanać, blitva, špargla, orasi, pasulj, grašak.
-
Citrusi – voće poput pomorandži, limuna, grejpfruta bogato je vitaminom C, jednim od najmoćnijih antioksidanasa, i zaštitnika ćelija od oksidativnih oštećenja.
-
Riba – losos, tuna, sardine koje obiluju omega-3 masnim kiselinama imaju veliki značaj u održanju dobrog reproduktivnog zdravlja muškaraca, jer podstiču pokretljivost spermatozoida i doprinose boljoj cirkulaciji.
-
Tamna čokolada – sadrži dragocenu L-arginin aminokiselinu koja ima višestruki uticaj na poboljšanje kvaliteta i količine spermatozoida.
Suplementi i vitamini za mušku plodnost
Dodatak kvalitetnoj i izbalansiranoj ishrani predstavljaju vitamini, minerali i aminokiseline koji negu o zdravlju reproduktivnog sistema muškaraca podižu na viši nivo.
Neki od najmoćnijih suplemenata koji utiču na normalnu spermatogenezu, optimalne nivoe testosterona i očuvanje seksualne funkcije su:
-
L-karnitin – aminokiselina čija je primarna funkcija da prenosi masne kiseline iz hrane u mitohondrije, čime se ćelijama obezbeđuje energija koju mogu odmah iskoristiti. Na ovaj način L-karnitin poboljšava pokretljivost spermatozoida što je jedan od glavnih preduslova plodnosti. Najnovije studije pokazuju doprinos ovog suplementa poboljšanju nivoa testosterona, koji utiče na libido, erektilnu funkciju i spermatogenezu i jedan je od ključnih pokazatelja reproduktivnog zdravlja muškaraca.
-
L-arginin – sve više naučnih ispitivanja potvrđuje značaj ove aminokiseline u poboljšanju plodnosti muškaraca. Naročito efikasnom se pokazuje u poboljšanju proizvodnje, morfologije i pokretljivosti spermatozoida, ali i erektilne disfunkcije, tako što pospešuje cirkulaciju u genitalnoj regiji. Poboljšanjem cirkulacije i snabdevanja testisa hranljivim materijama može indirektno podržati funkciju Leydigovih ćelija koje proizvode testosteron.
-
Cink – podstičući proizvodnju potentnijih oblika testosterona pozitivno utiče na libido, potenciju i plodnost. Učestvuje u razvoju i sazrevanju spermatozoida, poboljšava njihovu pokretljivost istovremeno smanjujući broj abnormalnih oblika.
-
Selen ima poseban poseban značaj u procesu spermatogeneze, jer učestvuje u formiraju zdrave bičaste strukture spermatozoida, čime pospešuje njihovu pokretljivost. Zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima štiti ćelije od štetnih uticaja. Optimalni nivoi ovog minerala poboljšavaju genetsku stabilnost spermatozoida i doprinose boljem reproduktivnom zdravlju muškaraca.
-
Vitamin C – jedan je od najmoćnijih antioksidanasa, jer štiti ćelije od oksidativnog stresa i smanjuje rizik od njihovog oštećenja. U procesu spermatogeneze se oslobodi velika količina energije i slobodnih radikala. Vitamin C ima ulogu da zaštiti muške polne ćelije od njihovog štetnog uticaja. Osim toga, značajan je jer povećava apsorpciju cinka i selena, koji igraju značajnu ulogu u procesu spermatogeneze.
-
Folna kiselina ima ključnu ulogu u stvaranju muških polnih ćelija, jer učestvuje u sintezi RNK i DNK. Istraživanja pokazuju da optimalni unos folne kiseline značajno povećava broj spermatozoida kod muškaraca. Nedostatak folne kiseline može dovesti do genetskih oštećenja spermatozoida.
-
Vitamin B12 učestvuje u metabolizmu proteina i nukleinskih kiselina, koji imaju veoma važnu ulogu u procesu proizvodnje spermatozoida. Deluje kao antioksidans, jer štiti ćelije od oksidativnog stresa. Podstiče pokretljivost muških polnih ćelija.
-
Koenzim Q1O ima značajnu ulogu u dopremanju energije u ćelije, neophodne za proizvodnju, ali i pokretljivost spermatozoida. Ima ga prirodno u našem organizmu, ali njegov nivo sa godinama opada. Količine koje se mogu uneti iskranom su nedovoljne, pa je suplementacija je najadekvatniji način da se količine ovog koenzima nadoknade.
Sveobuhvatnu ciljanu nutritivnu podršku muškom reproduktivnom zdravlju, možete pronaći u jednom suplementu Man fertility and power, koji kroz komfornu primenu – 1 kesica dnevno, obezbeđuje sinergijsko delovanje važnih ključnih sastojaka.
Reproduktivno zdravlje muškarca odraz je njegovog celokupnog zdravstvenog stanja i može uticati na kvalitet njegovog života na razne načine, a odgovarajući suplementi kao što je Man fertility and power, igraju značajnu ulogu.
Uz promišljen odabir namirnica, zdrav i aktivan stil života, ali i kvalitetnu i ciljanu suplementaciju svaki muškarac može doprineti očuvanju i poboljšanju sopstvenog reproduktivnog zdravlja, seksualne funkcije, hormonalog balansa i opšteg psiho-fizičkog blagostanja.