Ženski organizam je kompleksan sistem sposoban da moćno odgovori na brojne životne i zdravstvene izazove. Ova njegova specifičnost se posebno ogleda, između ostalog, i u mogućnosti da donese novi život na svet.
Međutim, nekada je harmonija ovog sistema usled raznih zdravstvenih, ali i brojnih drugih okolnosti, narušena što se odražava i na plodnost žene.
Utešno je znati da danas žene imaju mnogo načina da ovu svoju sposobnost poboljšaju. Jedan od njih je i podrška u vidu kvalitetne, testirane i efikasne suplementacije.
U ovom tekstu ćemo istražiti šta sve utiče na plodnost kod žena, kako se ona može proveriti i kako se prirodno može poboljšati.
Šta utiče na plodnost kod žena?
Da bismo razumeli kako funkcioniše ženska plodnost, kao i šta utiče na nju, moramo najpre razumeti šta je ovulacija i kada do nje dolazi.
Ovulacija je otpuštanje jajne ćelije iz jajnika koje se kod urednog menstrualnog ciklusa, koji u proseku traje 28 dana, dešava otprilike na polovini ciklusa, odnosno 14 dana nakon prvog dana menstruacije. Do oplodnje dolazi kada se otpuštena zdrava jajna ćelija spoji sa zdravim spermatozoidom.
Čitav ovaj proces podstaknut je izbalansiranom saradnjom niza hormona – progesterona i estrogena, hormona hipofize i hipotalamusa, ali i raznih drugih procesa unutar jajnika. Ukoliko je i jedan segment ovog reproduktivnog orkestra van balansa, začeće može biti otežano.
Faktori koji utiču na plodnost kod žena su višestruki, nabrojaćemo neke od glavnih:
-
Godine – žene se rađaju sa određenim brojem jajnih ćelija, koje se počev od puberteta, i početka menstrualnog ciklusa sa svakim novim ciklusom otpuštaju i njihov broj se smanjuje. Zato govorimo o rezervama jajnih ćelija koje nakon 35 godine života opadaju. Ne treba se obeshrabriti, jer iako se šanse za oplodnju umanjuju, postoje žene koje i nakon 40-te godine života bez problema postaju majke. Zato je važno održavati i negovati reproduktivno i opšte zdravlje, kako bi se ovaj biološki faktor optimizirao.
-
Hormonalni status – određeni hormonalni poremećaji, kao što je sindrom policističnih jajnika (PCOS) koji pogađa veliki broj žena u reproduktivnom periodu života, mogu biti uzrok problema sa začećem. U ovom slučaju dolazi do hormonalnog disbalansa koji može izazvati poremećaj menstrualnog ciklusa, izostanak ovulacije, kao i brojne druge tegobe.
-
Životni stil – sve navike u pogledu ishrane, fizičke aktivnosti, ali i mentalne higijene, utiču na celokupan organizam žene, pa samim tim i na njenu reproduktivnu sposobnost. Pušenje, gojaznost i stres dokazano mogu da izazovu hormonalne disbalanse koji su jedan od glavnih uzroka neplodnosti kod žena.
-
Zdravstvena stanja – endometrioza, miomi, insulinska rezistencija, ali i česte infekcije genitalnog područja mogu otežati implementaciju ili ovulaciju. Oboljenja bubrega, dijabetes, razne vrste tumora, kao i njihovo lečenje takođe mogu poremetiti ženinu reproduktivnu funkciju.
Da li antidepresivi i alkohol utiču na plodnost?
Rekli smo ranije da sve što žena unosi u svoj organizam utiče na njeno zdravstveno stanje, hormonalni balans, pa samim tim i na njenu mogućnost da ostane trudna.
Velike količine šećera, nikotin, ali i alkohol i neke vrste lekova na različite načine pokreću određene metaboličke i endokrinološke procese u ženinom telu, koji su svi međusobno povezani.
Kada govorimo o ženinoj sposobnosti da začne, i održi zdravu trudnoću, ne treba da zanemarimo ni njeno mentalno zdravlje. Određene studije ukazuju da pojedine vrste antidepresiva mogu negativno uticati na plodnost kod žena. Zato je važno da u ovako delikatnim stanjima, žena sarađuje sa stručnim licima, koji će najadekvatnije ispratiti svaki segment njenog mentalnog i fizičkog zdravlja i savetovati adekvatnu terapiju, odnosno suplementaciju.
Uvek je, ukoliko je moguće, bolja opcija okrenuti se prirodnim dodacima koji pomažu relaksaciji nerava, mišića i podržavaju bolji san. Postoje biljni preparati koji efikasno podržavaju mentalnu stabilnost, smiruju um, poboljšavaju fokus i otpornost na stres.
Takođe ne smemo zanemariti moć esencijalnog minerala u visokoefikasnom obliku – magnezijum bisglicinat, koji može da se koristi tokom planiranja trudnoće, za vreme i nakon trudnoće, kao i tokom perioda dojenja. Magnezijum bisglicinat utiče na brojne procese u telu, od relaksacije do zdravlja nerava, a tokom trudnoće prevenira i umanjuje grčeve i podržava kvalitetan san.
Ne smemo da zanemarimo da, čak i umerena konzumacija alkohola može negativno da se odrazi ne samo na začeće, već i na rani razvoj fetusa, tako da je u ovom periodu kada se ženino telo priprema za jedan od najizazovnijih zadataka, preporučljivo da se potpuno izbegava konzumacija alkohola i da se koristi odgovarajuća suplementacija.
Kako proveriti plodnost kod žena?
Ukoliko planirate potomstvo, a niste sigurni kakve su vam biološke predispozicije za to, danas postoje razne metode da proverite rezerve jajnih ćelija i druge zdravstvene preduslove za začeće.
Preporuka stručnjaka je da proverite plodnost ukoliko pokušavate prirodnim putem da ostanete u drugom stanju više od 12 meseci, za žene mlađe od 35 godina, a da to učinite nakon 6 meseci pokušavanja, ukoliko imate više od 35 godina.
Testiranje plodnosti kod žena uključuje kombinaciju metoda:
-
laboratorijsku analizu nivoa hormona u krvi – FSH, estradiol, Antimulerijan hormon, inhibin B, kao i hormona štitne žlezde.
-
ultrazvučnu analizu folikula na jajnicima - čije pucanje pod uticanjem hormona rasta predstavlja preduslov za ovulaciju. Nakon analize hormona, lekar vam može preporučiti i rentgentsku metodu poznatu kao HSG (histerosalpingografija), kojom se ispituje prohodnost materice i jajovoda.
-
histeroskopiju – metoda ispitivanja unutrašnjosti materice, koja se sastoji od endoskopskog instrumenta sa video kamerom na vrhu, kojom se precizno vizualizuje ispitivano područje.
Kako poboljšati plodnost kod žena?
Plodnost kod žena je predodređena još pre njenog rođenja, u materici majke. Ipak, usled raznih nasleđenih, ili razvijenih zdravstvenih problema, ova biološka predodređenost može se poremetiti, ali i prirodno opadati sa godinama.
Spoljašnje okolnosti, zagađenost vazduha, stres, godine, stil života, sporedne dijagnoze, utiču i na reproduktivno zdravlje žene. Posebna pažnja čitavog društva i zdravstvenog sistema mora biti usmerena ka ženinom fizičkom i mentalnom zdravlju.
Ono što žena za sebe i svoje reproduktivno, ali i opšte zdravlje, može da učini jeste korekcija životnih navika. Pametan odabir zdravih i hranljivih namirnica, redovna fizička aktivnost, izbegavanje stresa, i kvalitetna suplementacija, bogata vitaminima i mineralima koji predstavljaju dodatak izbalansiranoj ishrani ključni su za zdravlje svake žene.
Woman fertility je preparat koji će svakoj ženi pružiti sveobuhvatnu nutritivnu podršku ukoliko planira začeće.

Hrana za plodnost kod žena
-
Integralne žitarice - odnosno žitarice od celog zrna poput integralnog pirinča, ovsa, heljde, kinoe, integralne pšenice. Sve ove namirnice omogućavaju bržu i zdraviju probavu, i doprinose održavanju normalnog nivoa šećera u krvi. Upravo je visok nivo šećera u namirnicama glavni krivac za brojne hormonalne disbalanse, koji mogu otežati začeće i smanjiti plodnost kod žena.
-
Zeleno povrće – spanać, kelj, brokoli, bogati su folatima, odnosno vitaminima B9, kao i vitaminima A, K i C, zatim vlaknima i mineralima koji igraju ulogu u obnavljanju ćelija i poboljšavanju imuniteta celog organizma.
-
Proteini – namirnice bogate proteinima, kao što su bela i crvena mesa, zatim mahunarke, predstavljaju gradivni element svih ćelija i tkiva u našem organizmu. Osim toga, nizak procenat nezdravih masnoća ovih namirnica čini ih sjajnim saveznikom u poboljšanju reproduktivne funkcije kod žena.
-
Voće poput citrusa (limun, pomorandža, grejpfrut) ili bobičastog voća (jagode, borovnice, maline), predstavlja izvor antioksidansa i vitamina C koji jačaju imunitet i štite jajne ćelije od oksidativnog stresa i propadanja.
-
Koštunjavo voće i riba – orasi, lešnici, bademi, čija i laneno seme, kao i masne ribe poput lososa i sardina predstavljaju sjajan izvor omega-3 masnih kiselina, ključnih za zaštitu jajnih ćelija od štetnih uticaja.
Vitamini za plodnost žene
Opšte je poznato da su vitamini veoma važni u održavanju dobrog zdravlja čitavog organizma i da podstiču procese izgradnje, oporavka, ali i snabdevenosti naših ćelija zdravim i značajnim nutrijentima. Kada govorimo o reproduktivnom zdravlju žene, neki od najznačajnijih vitamina su:
-
Vitamin C - značaj vitamina C u održavanju reproduktivnog zdravlja žene je višestruk. Pored toga što štiti ćelije od oksidativnog stresa i slobodnih radikala, vitamin C pomaže i u regulaciji hormona progesterona i estrogena, što je posebno značajno za žene koje boluju od PCOS-a ili endometrioze. Ovaj vitamin doprinosi i elastičnosti cervikalne sluzi čime se olakšava proces začeća.
-
Vitamin D – utiče na razvoj i sazrevanje folikula u jajnicima, čime se podstiče proces ovulacije. Sve više naučnih studija ukazuje da optimalni nivoi vitamina D doprinose većoj uspešnosti vantelesne oplodnje.
-
Vitamini B kompleksa predstavljaju pravo blago za reproduktivno zdravlje žene. B6 reguliše nivo progesterona, B12 podstiče stvaranje i razvoj zdravih jajnih ćelija i endometrijuma, folna kiselina podstiče ovulaciju, a pantotenska kiselina je neophodna za sintezu progesterona i estrogena, čime direktno povećava ženine šanse za začeće.
Plodnost kod žena posle 45
U novije vreme sve više žena se kasnije odlučuje na majčinstvo. Premda se plodnost žene smanjuje sa godinama, uz dobro opšte zdravlje i kvalitetne nutrijente kojima se ono podržava, reproduktivna sposobnost se može prolongirati.
U ovome kao i svakoj fazi ženinog života, značajnu ulogu igraju različiti faktori, a posebnu pažnju treba posvetiti kvalitetnoj suplementaciji. Pomenućemo neke od efikasnih sastojaka koji blagotvorno deluju na reproduktivno zdravlje žena:
-
Mio-inozitol – moćna supstanca koja pomaže ćelijama jajnika da pravilno reaguju na insulin, održavajući hormonalnu ravnotežu. On ujedno reguliše i nivoe androgenih hormona, što je naročito značajno za žene koje imaju disbalans ovih hormona i kao posledicu toga, teškoće sa začećem.
-
L-arginin – aminokiselina koja poboljšava prokrvljenost materice i jajnika, a time i dotok hranljivih materija do ovih organa.
-
N-Acetil-L-Cistein – smanjuje oksidativni stres koji može da ošteti DNK jajnih ćelija i tako umanji njihovu sposobnost oplodnje.
U poboljšanju plodnosti kod žena ne treba zanemariti ni ulogu koju imaju višestruko korisni minerali kao što su:
-
Cink koji utiče na regulisanje nivoa estrogena, progesterona, ali i testosterona, čiji balans je jedan od glavnih preduslova dobrog reproduktivnog zdravlja žene.
-
Magnezijum je nezamenljiv po svojoj sposobnosti da snabdeva ćelije energijom i podstiče održanje mišićne funkcije i zdravlja materice. On doprinosi i regulaciji insulina, čime smanjuje rizik od nastanka insulinske rezistencije, jednog od glavnih uzročnika smanjene plodnosti kod žena.
-
Selen je značajan zbog svog doprinosa normalnom funkcionisanju štitne žlezde, ali i zaštiti ćelija od oksidativnog stresa i štetnih uticaja slobodnih radikala.
Žensko reproduktivno zdravlje zahteva posebnu pažnju i negu, zbog toga što oko njega orbitira i mentalno i fizičko blagostanje žene.
Zdrav životni stil koji uključuje raznovrsnu i izbalansiranu ishranu, redovnu fizičku aktivnost, ali i pažljivo odabranu suplementaciju, obezbediće ženi unutrašnju podršku kroz sve životne izazove, od kojih je trudnoća jedan od najvećih i najznačajnijih.